0

Dinamo – Steaua

Eu va propun un derby mai vechi din 2000. Atunci scorul a fost 3-2 pentru Dinamo intr-o “victorie cat un titlu”.
Ciocoiu a deschis scorul in prima repriza, era 0-1 pentru Steaua. Miu este eliminat dupa ce faulteaza in careu dar Lupescu rateaza lovitura de la 11 metri. Martin Tudor iese accidentat din poarta stelei si este inlocuit cu Tiberiu Lung, care avea sa gafeze incredibil la un sut trimis de Florentin Petre de pe partea dreapta, scapand mingea printre maini. Era 1-1 la pauza. In a doua repriza Lupescu ii aduce pe “caini” in avantaj si ridica tabela la 2-1, dar Danciulescu egaleaza in minutul 70. Cu doar cateva minute inainte de finalul meciului, Dragan ii paseaza lui Mihalcea si acesta introduce mingea in plasa din plonjon, consemnand victoria lui Dinamo, scor 3-2, si aducand titlul, dupa 8 ani, in “Stefan cel Mare”.
Ce vremuri! Era perioada cand Dinamo avea tricouri cu Knorr si jucau Lupescu, Mihali, Haldan, Preda, Mara, Mihalcea si Florentin Petre.

<em>PS: “Vreau sa particip la meciul <strong>#bwinderby</strong> organizat de <a title=”SportMeet” href=”http://sportmeet.ro/2011/04/bwinderby-steaua-dinamo/” target=”_blank”>Sportmeet.ro </a>cu ajutorul celor de la <a title=”Bwin” href=”https://www.bwin.com/” target=”_blank”>bwin</a>.”</em>